ÖVRIGT / Smycken / Pigtittare 7563039
*
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2012
kl 19:07:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 21:24:04
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g...//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:57
-
7116 Hänge
18k guld, med sten, 5,8 gr brutto, mått: 3x2 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36
-
6146 Parti smycken
diverse
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:07
-
6145 Parti smycken
diverse
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:06
-
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:51
*
Pigtittare
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 21:24:04 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g...//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:57 -
7116 Hänge
18k guld, med sten, 5,8 gr brutto, mått: 3x2 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36 -
6146 Parti smycken
diverse
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:07
-
6145 Parti smycken
diverse
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:06 -
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:51